wtorek, 24 marca 2015

BABKA AJERKONIAKOWA

                                 

Każdy z Nas jest już myślami coraz bliżej świąt. Niedługo porządki domowe zaczniemy pełną parą. Lista ciast będzie dobrze zaplanowana, żeby na stole znalazły się najlepsze i najsmaczniejsze wypieki. Pewnie niejedna z Was eksperymentuje co roku z nowymi przepisami. W te święta również mam zamiar zaskoczyć rodzinę wyśmienitymi ciastami. 
Przepis na babkę ajerkoniakową znalazłam na tej stronie. Troszkę czasu się do niej przymierzałam jednak dzisiaj postanowiłam zaryzykować modyfikując ją lekko. Zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie pod względem konsystencji (jest bardzo wilgotna, delikatna), smaku (surowe ciasto było mocno alkoholowe, po upieczeniu ajerkoniak jest odpowiednio wyczuwalny) i wyglądu (upiekłam ją w formie silikonowej o fikuśnych kształtach). Polecam ją bardzo na najbliższe święta, bo zrobi wśrod domowników niesamowite wrażenie.

~ aleksandra





BABKA AJERKONIAKOWA
( foremka do babki o średnicy 20 cm)

Ciasto:
- 4 jajka
- 150 g cukru
- 180 ml oleju
- 180 ml ajerkoniaku
- 100 g maki pszennej
- 100 g mąki ziemniaczanej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 czubata łyżka kakao (opcjonalnie)

Lukier:
- 3 łyżki mleka
- 4-5 czubatych łyżek cukru pudru

Wykonanie:

Foremkę wysmarować delikatnie tłuszczem. Jeżeli używamy foremki metalowej wówczas smarujemy ją masłem i obsypujemy mąką lub bułką tartą. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni (jeżeli pieczemy góra - dół) lub do 160 stopni (jeżeli pieczemy używając termoobiegu).

Jajka ucieramy z cukrem na jasną i puszysta masę. Powolnym strumieniem najpierw wlewamy olej. Nie przerywając miksowania w ten sam sposób wlewamy ajerkoniak. Obie maki przesiewamy i łączymy ze sobą dodając proszek do pieczenia. Po łyżce dodajemy mąkę do masy jajecznej. Miksujemy do momentu kiedy wszystkie składniki dobrze się ze sobą wymieszają (Jeżeli chcemy zrobić babkę dwukolorową, wówczas od ciasta odejmujemy 1/3 masy i dodajemy do niej kakao. Masę czekoladową wylewamy na dno foremki, na górę wylewamy łyżką (bardzo delikatnie) jasna masę.). Gotowa masę przelewamy do foremki i wstawiamy na 60 minut do piekarnika. Po upływie 50 minut sprawdzamy patyczkiem czy ciasto jest już gotowe (wbity patyczek powinien po wyjęciu być suchy). 

Po upieczeniu wyjmujemy babkę z piekarnika i studzimy ją nie wyjmując z foremki przez 15-20 minut. Po tym czasie przekładamy ją na kratkę usuwając foremkę. Gdy przestygnie polewamy ją lukrem (wszystkie składniki na lukier dobrze ze sobą utrzeć).


Smacznego!







4 komentarze :

  1. Odpowiedzi
    1. Dziękuję ;) Nawet nie wiem w jaki sposób znalazła się w moim posiadaniu ;)

      Usuń
  2. Wygląda bardzo smacznie. Koniecznie muszę sobie na te święta coś z ajerkoniakiem zrobić:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję ;) Oj tak, ajerkoniakowa słodkość na stole w te święta musi się koniecznie znaleźć ;)

      Usuń