poniedziałek, 19 października 2015

SZARLOTKA


Sezon na jabłka uważam za rozpoczęty. Szarlotki, ciasteczka, kompoty, dżemy i inne przetwory już królują w mojej kuchni. Na pierwszy rzut idzie szarlotka z karmelem i orzechami włoskimi. Przepyszne ciasto, delikatne, soczyste jabłka i karmel z dodatkiem orzechów. Do tego ciasta użyłam kwaskowatych antonówek, ale można je również zastąpić innym rodzajem jak szara reneta. 

~ aleksandra





SZARLOTKA
(blaszka 25x30)

Ciasto:
- 250 g mąki pszennej
- 100 g cukru pudru
- 200 g masła
- 1 jajko
- 1,5 łyżki śmietany 18%
- szczypta soli
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Nadzienie:
- 1,5 kg jabłek
- 2 łyżki cukru
- 170 g kajmaku
- 100 g orzechów włoskich
- 2 łyżki bułki tartej

Dodatkowo:
- cukier puder
- białko jajka

Wykonanie:

Mąkę posiekać z masłem. Dodać cukier, proszek do pieczenia oraz sól. Połączyć ze sobą. Uformować mały kopiec, w którym należy zrobić wgłębienie i wlać tam śmietanę wymieszaną z jajkiem. Wszystko dokładnie wyrobić, żeby wszystkie składniki się ze sobą połączyły. Zawijamy ciasto w folię spożywczą i umieszczamy w lodówce na godzinę.
Można również wykonać to ciasto wykonać przy pomocy robota. Wówczas wszystkie składniki na ciasto umieszczamy w dzierży i dokładnie wyrabiamy ciasto na jednolita masę.

Piekarnik rozgrzewamy do 175 stopni (bez termoobiegu). Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia.

Jabłka obieramy. Ciasto wyjmujemy z lodówki i dzielimy je na pół. Jedną część rozwałkowujemy na wymiary spodu od blaszki i przekładamy do niej ciasto. Nakłuwamy je widelcem w kilku miejscach i wstawiamy na 15 minut do nagrzanego piekarnika. Wyjmujemy i studzimy przez chwilę.

W tym czasie ucieramy jabłka na tarce o grubych oczkach. Jeżeli są bardzo soczyste należy je odcisnąć przed wyłożeniem na podpieczony spód żeby nie powstał zakalec.

Lekko przestudzony spód smarujemy białkiem. Wykładamy na nie jabłka, na wierzchu polewamy kajmakiem i posypujemy orzechami włoskimi. Drugą część ciasta rozwałkowujemy i kładziemy na górze. Nakłuwamy widelcem i wkładamy do piekarnika na 45-55 minut. Kiedy ciasto się zrumieni wyjmujemy i studzimy. Można podać z bitą śmietaną polaną kajmakiem.

Smacznego!







4 komentarze :